Успенівська сільська рада
Одеська область, Б-Дністровський район

Бюро праової допомоги

Дата: 12.07.2021 10:23
Кількість переглядів: 718

Фото без опису

Фото без опису

Підліткова імпульсивність ледь не призвела до в’язниці : допомогло відновне правосуддя

Відновне правосуддя – це програма, яка не лише рятує підлітків від в’язниці але й допомагає дізнатися історію кожного із них. Причини вчинення злочинів неповнолітніми бувають різними, та під більшістю із них приховуються складні життєві обставини, з якими дитина не в змозі самостійно впоратись. Часто за допомогою протиправних вчинків неповнолітній намагається привернути до себе увагу і не усвідомлює, що такі дії можуть призвести до непоправних наслідків.

В свої шістнадцять років Дмитро пережив смерть матері та потрапив до дитячого будинку, оскільки вітчим, через проблеми зі здоров’ям, не міг його усиновити. Хлопець вже рік живе в будинку сімейного типу, де, окрім нього, ще сім дітей. З дітьми стосунки хороші, опікунам він завжди допомагає по господарству, Але, як і кожна дитина, мріє про свою сім’ю.

Дмитро спокійний та не конфліктний хлопець. У школі навчається добре, особливо йому дається фізика, хімія і фізкультура. Захоплюється воркаутом і баскетболом, мріє стати програмістом. І хто б міг подумати, що у хлопця, який ніколи не вчиняв протиправних дій, можуть виникнути проблеми із законом.

Історія трапилась в одному з міст Одеської області. Дмитро з другом розважалися та каталися на схилах, як раптом хтось із хлопців помітив куртку на землі. Скориставшись тим, що власник речі відволікся, вони схопили куртку і втекли. Відбігши на безпечну відстань, дістали з неї гроші та телефон, а куртку викинули.

В результаті неповнолітні завдали потерпілому матеріальної шкоди на суму 4 тис. грн., а їх дії законодавство кваліфікує за ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу  України – таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинена за попередньою змовою групою осіб (максимальне покарання – позбавлення волі на строк до п’яти років).

Для Дмитра все могло закінчитися в’язницею, та на його захист стала «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що реалізується на базі системи безоплатної правової допомоги.

Довідково! Відповідно до п. 3 Порядку реалізації програми вона може бути застосована у разі:

  1. наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  2. вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої або середньої тяжкості;
  3. визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
  4. згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової БВПД в Одеській області ухвалив рішення про застосування Програми та призначив для проведення медіації адвоката Оксану Олейниченко.

До процесу медіації також було залучено психолога, яка провела п’ять психологічних консультацій, психологічну діагностику і виховну роботу з неповнолітнім.

В процесі тестування використовувалися методики:

«Малюнок людини» – ця методика показала емоційний фон Дмитра (наляканий, збентежений, відчував провину і сором, що підтверджувалося виразом обличчя, позою тіла, поглядами і словами). Така гама переживань абсолютно відповідає стресовій ситуації.

Тест СДП (схильність до девіантної поведінки)– в процесі тестування схильності до протиправної поведінки виявлено не було, але підтвердилась важливість думки соціальної групи, в якій знаходиться хлопець (друзі, однокласники). Враховуючи підлітковий вік, це вважається нормою, але може призвести до потрапляння під негативний вплив значущих друзів. Для коригування цієї особливості, а також для розвитку самостійності неповнолітнього, його лідерських якостей та здатності усвідомлювати наслідки своїх рішень, Дмитру було рекомендовано розвиток навичок стресостійкості і управління своїми переживаннями.

Методика експрес-діагностики характерологічних особливостей особистості – показала, що хлопець товариський, активний, прагне до лідерства, з повагою ставиться до оточуючих. Для даного типу особистості рекомендується допомога у створенні можливості досягнення лідерства.

Дмитро свою провину визнав повністю. Хлопець вдячний опікунам за лояльне ставлення та бажання йому допомогти і хоче щоб все швидше закінчилося. Він відшкодував збитки в повному обсязі, повернув мобільний телефон та вибачився перед потерпілим. Взяв участь у рекомендованій психологом психологічній групі для підлітків.

В ході судового розгляду захисник неповнолітнього подав клопотання про звільнення Дмитра від кримінальної відповідальності у зв`язку з тим, що після вчинення злочину хлопець перестав бути суспільно небезпечним та більше не вчиняв протиправних дій. Також Дмитро добровільно взяв участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» та успішно її завершив, що є однією з можливих підстав звільнення його від кримінальної відповідальності.

Потерпілий також просив не притягувати неповнолітнього до кримінальної відповідальності, так як Дмитру, в силу його віку, потрібно дати шанс виправитись без покарання. Він підтвердив, що завдана йому шкода повністю відшкодована.

Програма відновлення пройшла успішно. Суд задовольнив клопотання та звільнив Дмитра від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрив.

 

 

 

 

 

 

 

 

6.07.2021 р. набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів».

Що тепер змінилося? Раніше система списання боргів працювала так: якщо хтось заборгував гроші, зокрема аліменти, це потрібно довести в суді. Якщо після рішення суду боржник не повертає гроші, то починає працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Але це складна процедура: щоб заарештувати рахунки їх потрібно знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки – пакет документів поштою. При цьому банки могли не розкрити інформацію про стан рахунку боржника. А якщо розкрили, то виконавець знову був змушений відправляти поштою документи з вимогою заарештувати рахунки. За час цих процедур з рахунку вже могли зняти всі гроші.

Тепер банки зобов'язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів на них. Банки і виконавці будуть взаємодіяти в електронному вигляді – через Автоматизовану систему виконавчого провадження. Для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання – вона буде автоматизованою.

Які види боргів спишуть автоматично:

  • за аліменти
  • житлово-комунальні послуги
  • штрафи (зокрема, за порушення правил дорожнього руху)
  • зарплати

Як відбуватиметься процедура списання коштів:

  1. державний чи приватний виконавець за допомогою АСВП направляє в банки вимогу на отримання інформації про рахунки боржника
  2. банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію
  3. виконавець за допомогою АСВП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів
  4. банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавця
  5. виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам
  6. банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби
  7. кошти потрапляють до стягувача боргу

Де і як отримати безоплатні правові консультації та роз’яснення:

  • отримати безоплатну правову допомогу можна безпосередньо в центрах та бюро правової допомоги (адреси та телефони на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/ )
  • зателефонувати на безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103
  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його у Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR
  • поставити запитання у месенджері Facebook-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid
  • написати у Телеграм-чат системи БПД http://www.legalaid.gov.ua/telegram.html
  • звернутися на Вайбер системи БПД http://www.legalaid.gov.ua/viber.html
  • переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь