ОЛЕНА ЗЕЛЕНСЬКА: ЯКІСНА ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА МАЄ З’ЯВИТИСЯ НАВІТЬ У СІЛЬСЬКІЙ АМБУЛАТОРІЇ
Дата: 21.07.2023 09:30
Кількість переглядів: 96
![Фото без опису](https://rada.info/upload/users_files/04380755/e2e6c48c1ec11f40350261458610422e.jpeg)
Перша леді України Олена Зеленська разом з адміністраторкою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Самантою Пауер відвідала Михайлівсько-Рубежівську амбулаторію загальної практики сімейної медицини КНП «Ірпінський міський центр первинної медико-санітарної допомоги».
У сучасному форматі амбулаторію було відкрито 1 квітня 2021 року. Станом на сьогодні тут працюють четверо лікарів, три медичні сестри, санітари й технічний персонал. Заклад обслуговує близько 3900 людей. З 28 лютого 2022 року село Михайлівка-Рубежівка перебувало під окупацією. Одразу після звільнення населеного пункту амбулаторія відновила роботу.
![Фото без опису](https://rada.info/upload/users_files/04380755/4d80b4388e7fdbaea3a2da215e263364.jpeg)
Заклад має контракти на три пакети медичних послуг від Національної служби здоров’я (НСЗУ). Це первинна медична допомога, мобільна паліативна допомога й супровід та лікування дорослих і дітей із психічними розладами.
Медичні працівники амбулаторії пройшли навчання за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) mhGAP, що спрямована для ведення випадків психічних, неврологічних розладів у неспеціалізованих закладах охорони здоров’я. Лікарі й медсестри навчилися надавати допомогу особам із поширеними психічними розладами, ефективно комунікувати з пацієнтом і його близькими, оцінювати пріоритетні розлади, вести такі розлади легкого або помірного ступеня тяжкості, скеровувати пацієнтів до вузькопрофільних фахівців і відповідних служб.
«Головний ресурс країни – здорова й спроможна людина. Раніше послуги психіатричної допомоги надавалися в медичних закладах у великих містах. Але вони несли великий тягар стигматизації. Колись це була каральна й примусова медицина. Маємо змінити ставлення до ментального здоров’я й наблизити послугу до споживача. Амбулаторія, у якій ми зараз, – один із прикладів наближення послуги. Завдання МОЗ України – мати загальний високий рівень надання таких послуг», – зазначила перша леді.
Команда амбулаторії також узяла участь у проекті USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я». За підтримки Агентства в закладі створено кабінет психологічної підтримки «Дбаю про себе», де доступні індивідуальні та групові заняття в комфортних умовах.
![Фото без опису](https://rada.info/upload/users_files/04380755/50cd9110ad7453db27292e7f61fea0bf.jpeg)
У межах цього ж проекту працівники амбулаторії опановують програму навчання та наставництва «Зцілення душі й тіла» Центру психосоматичної медицини. Це програма, розроблена фахівцями з психічного здоров’я Джорджтаунського університету (США). Її мета – зменшити вплив психотравмувальних чинників, запобігти виникненню тривожних розладів, покращити рівень психологічного комфорту населення.
«Жителям деокупованої Ірпінщини психологічна підтримка особливо потрібна, – наголосила Олена Зеленська. – Рада відвідати амбулаторію разом з очільницею USAID Самантою Пауер, щоб вона могла побачити результати співпраці. USAID – один з основних партнерів України у гуманітарних питаннях, зокрема Всеукраїнській програмі ментального здоров’я, мета якої – щоб у кожній громаді, як тепер у Михайлівці-Рубежівці, у вільному доступі з’явилася психологічна допомога», – розповіла Олена Зеленська.
За сприяння USAID проект «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», крім Михайлівки-Рубежівки, реалізується ще в 16 громадах восьми областей України: Чернігівської, Київської, Житомирської, Вінницької, Одеської, Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської.
![Фото без опису](https://rada.info/upload/users_files/04380755/5f500aca26ed5a6353b927f2731364f8.jpeg)
Перша леді подякувала Саманті Пауер за співпрацю, а також за значну й системну підтримку з боку USAID у багатьох сферах життя України в умовах війни – від енергетики до відновлення інфраструктури й цільової фінансової підтримки фахівців державного сектору.
Дружина Президента також запропонувала новий проект співпраці – міжнародне медичне партнерство задля відновлення потужностей і спроможності української системи охорони здоров’я у подоланні впливу наслідків війни на здоров’я людей.
«Міжнародне медичне партнерство – це також компонент третього Саміту перших леді та джентльменів. Я запрошую вас особисто долучитися до участі в Саміті. Він буде присвячений ментальному здоров’ю та має стати майданчиком для якісної глобальної дискусії топ-експертів галузі та перших леді», – зазначила Олена Зеленська.
« повернутися